Povídání o mateří kašičce

Včely doplňují mateří kašičku do mateří buňky
Včely doplňují mateří kašičku do mateří buňky

Mateří kašička je ta nejkvalitnější potrava ve čelstvu a snad v celé živočišné říši. Produkují ji ve svých hltanových žlázách mladé včelí dělnice ve stáří 3 až 10 dní. Mateří kašičkou krmí včely první 3 dny všechny své larvy - dělničí, trubčí i mateří, ovšem v různém množství. Další dny je mateří kašičkou živena již pouze larva budoucí matičky. Matička je po vylíhnutí mateří kašičkou živena po celý svůj život. Je-li hojnost potravy mohou včely občas mateří kašičkou krmit i trubce.

 

Složení mateří kašičky je více méně konstantní. Voda 65 - 70%, bílkovina 13,5%, cukry 12%, tuky 3%, 0,3% minerální látky (K, Ca, Na,Zn,Fe, Cu, Mn ...), zbytek tvoří především vitamíny (celá škála skupiny vitamínů B, C, E, H, K), hormony a kyseliny. Chuť mateří kašičky je nakyslá, vzhledem a konzistencí připomíná hustou smetanu. O výživné hodnotě mateří kašičky hovoří následující čísla. Larva včelí matky během svého 5ti denního vývoje (od vylíhnutí z vajíčka po zavíčkování buňky) doslova plave v mateří kašičce a díky tomu svoji hmotnost zvýší         2 200x. Oproti tomu vývoj larvy dělnice trvá 6 dní, ale je živena méně hodnotnou stravou, takže její váhový přírůstek se zvětší pouze 1 500x. Podobně je to i s délkou života dospělých jedinců. Včelí matka žije 4 až 5 let, oproti tomu včelí dělnice, která konzumuje pouze pyl a med, žije pouze 40 dní v létě, zimní včely asi 6 měsíců.


Využití je především v podpůrné léčbě a jako preventivní výživový prostředek. Mateří kašička nemá vyhraněné účinky na některé orgány, ale zasahuje do celkové látkové přeměny v organismu. Pronikavě zlepšuje vlastní obranné síly organismu, má tonizující, antimikrobiální, protiradiační a imunitní účinky, normalizuje arteriální tlak, zvyšuje životní tonus organismu.

Podávání mateří kašičky nemá vedlejší účinky. Pouze se nedoporučuje podávat ji těhotným a kojícím ženám a malým dětem. Jde o "hormonální bombu" a její dlouhodobější užívání by mohlo přispívat k nežádoucímu urychlení pohlavního dospívání dětí. Naopak upravuje zpomalený vývoj u dětí, ale i zde se podává v 1/2 dávkách než u dospělých. Rovněž se nedoporučuje podávat mateří kašičku u onkologicky nemocných, protože by mohlo dojít k podpoře růstu některých druhů nádorů.


Skladování mateří kašičky, jelikož se jedná o citlivou látku, má svá specifika. Neměla by přijít do styku s kovem. Proto i při dávkování a podávání používáme plastové lžíce. Rovněž jí neprospívá světlo a teplo. Mateří kašičku skladujeme ve skleněné nádobě, často se také skladuje v malých injekčních stříkačkách, ale vždy v chladničce, kde vydrží 1/2 roku. Pro delší uskladnění použijeme mrazničku. Osvědčený způsob konzervace spočívá ve využití konzervačních účinků medu. Vmícháme 1% mateří kašičky do medu. Med s mateří kašičkou před užitím vždy promícháme, protože kašička postupně stoupá na hladinu. Vmícháním do pastového medu tento problém odpadá. Při profesionálním zpracování se používá lyofilizace a dodává se v sušené formě.

Jedna z možností uskladnění mateří kašičky
Jedna z možností uskladnění mateří kašičky