Povídání o propolisu

Propolis včelám především slouží jako pomocný stavební materiál. Včely jej přidávají do vosku, využívají jej při tmelení menších netěsností a potahují jím stěny svého příbytku, ať je to stěna úlu, nebo dutina stromu. Současně slouží jako dezinfekční prostředek. Při stavbě plástů přidáním propolisu se stavba nejen zpevní, ale je i dezinfikována. Propolisový potah stěn při zvýšení teploty uvolňuje těkavé látky, které prosytí úlový vzduch a působí antibakteriálně. Usmrtí-li včely vetřelce, kterého nemohou z úlu odstranit (např. myš nebo rejska), nanesou na jeho mrtvolu silnou vrstvu propolisu a tím zabrání jejímu rozkladu.

Surový propolis, jak jej získá včelař.
Surový propolis, jak jej získá včelař.

Surovinu pro propolis včely sbírají na rostlinách produkující pryskyřičné látky, především na pupenech kůře a stromů. Při jejím zpracování do něj přidávají enziny obsažené ve výměšcích hltanových žláz. 


Složení propolisu je velmi proměnlivé, záleží na zdrojích základní surovin. Všeobecně můžeme říci, že obsahuje více jak 50% pryskyřičných látek, do 30% všelího vosku, asi 10% balzámů a éterických olejů a zbytek tvoří celá škála dalších složek, jako např. vitamíny, kyseliny, různé prvky a jejich sloučeniny atd.

Fyzikální vlastnosti připomeneme hlavně ty, které nás zajímají z praktického hlediska. Při úlové teplotě, taje 25 až 35°C, je propolis měkký a tvárný. V chladu je tvrdý a křehký. Bod tání je závislý na rostlinném původu a pohybuje se v rozmezí 70 až 100°C, je však vždy vyšší než bod tání vosku. Je těžší než voda a je v ní špatně rozpustný. Naopak v etylalkoholu a glycerinu se rozpouští velmi snadno. Rovněž barva je velmi proměnlivá. K tomu přispívá jak původ propolisu, tak i jeho stáří - postupně tmavne. Setkáme se s propolisem v mnoha odstínech, od zelenožluté až po temě hnědou barvu.


Využití propolisu je především v domácí lékárně. Pro použití v oficiální farmakologii, kde je důležitým předpokladem standartizace, brání velká proměnlivost v jeho složení. V alternativním lékařství se používá ve formě tinktury nebo mastí. Běžné a účinné použití tinktury - vlastně emulze, tinktura je velmi koncentrovaná a před užitím se ředí vodou - je při zánětech v ústní dutině, mast je výborná např. na popraskanou kůži na patách. Propolis se používá při mnoha dalších zdravotních problémech, nebo jako preventivní a podpůrný léčebný prostředek.

Vždy je nutné myslet na to, že nepatrná část populace je na propolis alergická. Proto se doporučuje u osob, které neznají svoji reakci na propolis, provést jednoduchý test. Kapkou zředěné tinktury zlehka potřeme vnitřní stranu zápěstí (zde je slabší vrstva kůže) a počkáme několik hodin, zda se objeví zčervenání pokožky. V tomto případě se projevila alergie a propolisové přípravky nepoužívejte.